Türkiye’nin en iyi eğitim merkezi olan SEO Akademi olarak 2.sini düzenlediğimiz SEO Eğitim Zirvesi’ne katılım yine oldukça fazlaydı. Etkinliğimiz keyifli ve öğretici bir atmosferde geçti. 25 Mart Cuma günü Taksim Golden Age Hotel’de başlayan SEO Eğitim Zirvesi, SEO ve dijital medya alanında tanınmış eğitmenler eşliğinde tamamlandı.

2 günlük SEO Zirvesi’nde ilk gün SEO Akademi kurucusu Orhan Gürbüz ve SEO Akademi Genel Koordinatörü Yalçın Şişman açılış konuşması yaparak etkinliği başlattılar. Etkinlik konuları ve eğitmenler hakkında bilgi verdiler. 10.10’da Orhan Gürbüz ve Sefa Aydemir İnternet Kullanım İstatistikleri oturumu ile eğitimin asıl başlangıcını yaptılar.

Sonraki oturumda ise Orhan Gürbüz ve Sefa Aydemir Optimizasyon Temelleri konusunda katılımcılarımıza bilgi verdiler. Domain seçimi ve SEO dostu URL yapılarını, 404 sayfalarının düzenlenmesini, kodlama yapısının nasıl olması gerektiğini anlattılar. 15 dakikalık kahve molasının ardından eğitmenlerimiz arama robotları ve çalışma mantıklarını, arama sorgularının nasıl yapılması gerektiğini ve temel algoritmaları anlattılar.

3. ve 4. oturumda aynı eğitmenlerimiz Site İçi Optimizasyon ve SEO Aşamaları konusunda katılımcılara bilgi verdiler. Site içi optimizasyonda kullanılan araçları, teknik ve tasarım optimizasyonu ile görsel optimizasyonun nasıl yapıldığı, tanıtım araçlarının nasıl kullanılması gerektiği konularını anlattılar.

Yemek molasının ardından SEO Akademi eğitmenlerinden Cem Orman tasarım optimizasyonunun temelleri konusuna giriş yaptı. Tasarımda şeffaflık ve güvenirlilik, kullanılabilirlik ve görsel mesajlar konularını anlattı. Ardından SEO Akademi eğitmenimiz Esra Gündüz İçerik Optimizasyonu başlığı altında arama motorlarının seveceği içerikleri hazırlamanın yollarını, meta etiketlerini ve algoritmaların sevdiği içeriklerin neler olduğunu anlattı.

Kahve molasından sonra eğitmenimiz Tolga Ayrıç, en popüler SEO araçları ve çeşitleri hakkında bilgi verdi. Ayrıca backlink alınırken dikkat edilmesi gerekenleri, zararlı ve zararsız linkleri anlattı. Bu oturumla birlikte ilk günkü programımızı tamamlamış olduk.

2. gün SEO Zirvesi’nde ilk oturumun konusu Google Araçları ve kullanımı idi. Dijital Pazarlama ve E-ticaret Uzmanı Yılmaz Bozan uygulamalı olarak Google araçlarının nasıl kontrol edileceğini anlattı. Analytics kullanımının anlatılması ile birlikte bu oturum da tamamlanmış oldu.

Kahve molasının ardından SEO Hocası’ndan Atalay Sıdar Google algoritmalarını, botlarını ve cezalarını anlattı. Ardından Yandex ve Bing için nasıl SEO yapılacağından bahsetti. Yandex ve Bing için özel SEO tekniklerini katılımcılarla paylaştı.

Yemek molasından sonra eğitmenimiz Gökhan Barışkan, SEO Uygulama eğitiminde analiz yapma, strateji belirleme, optimizasyon yapma süreçlerini gösterdi. Bir site üzerinden aktif olarak nasıl SEO yapılacağını gösterirken tanıtım araçlarının nasıl kullanılacağını anlattı.

Kahve molasından Sosyal Medyada SEO başlıklı oturumda eğitmenimiz Cem Orman, en çok kullanılan sosyal medya araçlarında nasıl paylaşım yapılacağını, hangi paylaşımların daha çok etkileşim aldığını anlattı.

Genel tekrar bölümümüzde ise SEO Akademi kurucusu ve eğitmen Orhan Gürbüz tekrar sahne alarak tüm eğitmenlerimizin önem verdiği konulara tekrar dikkat çekti. Katılımcılarımızın soruları ile tamamlanan bu bölümden sonra Avukat Sevtap Ağaç Başar, bilişim suçlarının kapsamını, internette tüketici haklarını ve online itibarın korunma yollarını anlattı.

SEO Eğitimi sonunda yapılan çekilişle 1 kişiye SEO Akademi’den Sosyal Medya Eğitimi, 1 kişiye Foto Life Akademi’den Temel Fotoğrafçılık Eğitimi hediye edildi. Hatıra fotoğraflarının çekilmesinden sonra katılımcılara veda edildi.