en çok kullanılan arama motorları

Arama motorları internette gezinti yapan ya da arama yapan kişilerin diledikleri bilgiyi bulmasını sağlayan programlardır. Sanal ağ ile çalışan bu programlar bünyelerinde barındırdıkları yüz binlerce içerik ile kullanıcılara zengin bir kütüphane sunmaktadırlar.

Günümüzde en çok kullanılan ve bilinen arama motoru Google. Ancak bunun dışında yüzlerce arama motoru var. Bunların bir kısmı yerel alanlarda hizmet vermektedir.

Arama motorları 3 temel parçadan oluşur:

 1. Spider: Bu programlar internetteki sayfaları tespit ederek veri tabanlarına kayıt eder.
 2. Veri tabanı: Spider tarafından ziyaret edilen ve sayfa kopyalarını barındıran sistemdir. Arama yapıldığında sayfaların veri tabanındaki son haline göre değerlendirme ve sıralama yapılır.
 3. Sıralama mekanizması: Kullanıcının yaptığı aramaya göre sayfa sıralaması yapılır.

Arama Motorları Nasıl Çalışır?

 • Crawling: Bilgilere ulaşmak için belli izleri linkleri takip eder.
 • Indexing:Ne tür bilgilerin ve içeriğin hangi sitlerde olduğunu kaydeder.
 • Ranking:Hangi bilgilerin ve içeriklerin yapılan arama sorgusu için en doğru sonuçları sağladığı sıralanır.
 • Displaying:Bulunan içerikler için en etkili düzenlemeyi bulur.
 • Serving:Sorgulamaları düzenler, içeriği bulur ve sonuçları gösterir.

Dünyada En Çok Kullanılan Arama Motorları

GOOGLE

Dünyada en çok kullanılan arama motorudur. 1998’de kurulmuştur. Başlangıçta BackRub adlı bir tez çalışması olarak ortaya çıkan Google, günümüzde milyarlarca kullanıcıya sahiptir. Arama motoru piyasasında pazar payının %65.6′sına sahiptir. Geliştirilen algoritmalar ve güncellemeler ile arama kriterleri ve kategori ayarları değiştirilen Google, SEO kriterlerinin de şekillenmesini sağlayan en önemli etmendir.
BİNG

Microsoft tarafından geliştirilen bir arama motorudur. Haziran 2009 tarihinde "beta" (deneme) aşamasıyla hizmete sunulmuştur. Türkçe dahil 58 dilde kullanılabilmektedir. Web sitelerinin alt başlıklarla desteklenmesini sağlar.
YAHOO!

1995 yılında kurulmuştur. Stanford Üniversitesi öğrencileri Jerry Yang ve David Filo tarafından kurulmuş bir portaldır. Günde 7 milyar sayfa gösterimiyle dünyanın en çok ziyaret edilen 4. sitesidir. E-mail hizmetlerinin yanında, iş arama olanakları, borsa endeksi ve hisse senedi bilgileri, haber takibi ve oyun ile müzik dinleme olanakları da sunmaktadır.
ASK.COM

Ask Jeeves, Garrett Gruener ve David Warthen tarafından 1996 yılında Kaliforniya'da kurulan arama motorudur. İlk kurulduğunda 100 editörle, sonrasında 10 editör ile hizmet sunan arama motoru, en güvenilir uygulamalardan biridir. İlk sonuçlar editörlerden ikincil olanlar ise sitenin yan botu olan Teoma’dan alınır.
AOL

ABD’nin ve dünyanın en büyük internet servis sağlayıcısı olan America OnLine’ın markasıdır. Ayrıca arama motoru, anında mesajlaşma, AIM, e-posta gibi hizmetleri de bulunmaktadır.

BLEKKO

Aramaları türe ve konuya göre sınırlandıran arama motorudur. Spam sonuçlarından kurtulma hedefi ile arama sonuçlarını sadece güvenilir sitelerden alır. Tek bir site için arama yapma kolaylığı da sağlar.
LYCOS

1994'te Carnegie Mellon üniversitesideki Dr. Michael Mauldini tarafından bir araştırma projesinden doğmuştur. 1990'ların ortalarında dünyanın önde gelen arama motorları arasında sayılan Lycos 2004'ten beri Güney Koreli Daum Communications'a bağlı olarak faaliyetlerini sürdürmektedir.
EXCİTE

1995 yılında kurulan bir arama motoru. Haber, hava durumu, e-posta, anlık mesajlaşma, hisse senedi fiyatları, gibi özelliklere de sahiptir. Şimdilerde Google, Yandex ve Yahoo sonuçlarından derleme yapmaktadır.
GOODSEARCH

İyi niyetli arama motoru olarak adlandırılan Goodsearch, çevrimiçi alışveriş, anket uygulamaları ve hayır işleri gibi düzenlemeler içeriyor. Arama motoruna reklam verenler sosyal sorumluluk projelerine bağış yapmış olurlar.
DOGPİLE

2012’de kurulmuştur. Google, Yahoo ve Yandex gibi popüler arama motorlarından sonuçlar filtreler. Ayrıca ses ve video içerikleri de sağlar. Metasearch teknolojisiyle çalışır.

Ayrıca:

 • MyWebSearch
 • WebCrawler
 • Info
 • InfoSpace
 • Search gibi arama motorları da vardır.

İç Arama Motorları

Facebook, Twitter, Pinterest, Tumblr, Feedbooks, Flicker, Instagram, Foursquare gibi sitelerin kendi arama motorları vardır. Belirli kategorilerde sonuçları listelerler. Uygulama olarak bilgisayarlara ve telefonlara indirilen bu sosyal ağların çok sayıda ziyaretçisi vardır.

SEO Kriterleri Arama Motorlarına Göre Şekilleniyor

Kullanıcıların her gün arama motorlarında yaptıkları aramalar SEO kriterlerinin belirlenmesinde rol oynuyor. Kişilerin en çok kullandıkları kelimelere göre algoritmalar güncelleniyor, arama motorları kategorilerini kuvvetlendiriyor.

 

SEO Kursu SEO Araçları İle Görünürlüğünüzü Test Edin! Sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.