internet tarihi

İnternet tarihi 1980’lerin başına uzanmaktadır. Askeri ve bilimsel araştırma ve geliştirme amaçlı kurulan internetin temelinde bilgisayar yardımıyla bilgi paylaşımında bulunmak yer alır. MIT bünyesinde J.C.R Licklider, 1962 yılında bilgisayarların global şebekesini önerdiği ve sosyal etkileşimlerin kayıtlı ilk tanımını yaptığı, "kısa notlar serisi" çalışmasını yayınlamıştır.

Leonard Kleinrock İnternet bağlantısının temelini biçimlendirmek için paket anahtarlar teorisini geliştirmiştir. Sör Tim Berners-Lee 1989'da CERN laboratuvarlarında HTML işaretleme dilini geliştirerek Dünya Çapında Ağ WWW (WORLD WIDE WEB) olarak da tanımlanan bilgi paylaşım sistemini kurmuştur. Aynı zamanda ilk ağ tarayıcısı yazılımını, 1990 yılında, geliştirmiştir. 1994 yılında ağ ile ilgili standartları dünya çapında belirleyecek açık bir kurum olan W3C'yi kurmuştur, halen de başkanlığını yapmaktadır. İnternetin ortaya çıkmasından itibaren bugüne kadar farklı web kuruluşları, araçlar ve sistemler kurulmuştur. SEO Kursu bunlardan en önemlilerini, başarılı olanlarını şöle açıklamaktadır :
ARPANET

1977 yılında Birleşik Devletler Savunma Bakanlığı bünyesinde bağlı ARPA (Gelişmiş Savunma Araştırmaları Projeleri Birimi) tarafından geliştirilen dünyanın ilk paket dağıtımı ağı ve evrensel İnternet'in öncülüdür. İnternetin temel taşı olarak kabul edilir. Çok sayıda bilgisayar kullanıcısının birbirleriyle haberleşebilmelerini öngören bir bilgisayar ağıdır.
FTP & TCP/IP

1980’li yıllarda geliştirilen FTP & TCP/IP bilgisayarlar ve ağ cihazları arasında iletişimi sağlamak amacıyla standart olarak kabul edilmiş kurallar dizisidir. TCP/IP iki katmanlı bir haberleşme protokolüdür. Üst Katman TCP(Transmission Control Protocol) verinin iletimden önce paketlere ayrılmasını ve alıcıda bu paketlerin yeniden birleştirilmesini sağlar. IP iletilen paketlerin istenilen ağ adresine yönlendirilmesini kontrol eder. FTP dosya aktarım iletişim kuralı olarak bilinir. Bir dosyayı FTP kullanarak başka bir TCP/IP ağı üzerindeki kullanıcıya yollamak için o ağdaki bilgisayarda geçerli şifreler gerekmektedir.
ETHERNET

1973’te Xerox PARC tarafından geliştirilmiştir. Yerel ağlar için kullanılan veri çerçevesi tabanlı bir bilgisayar ağı teknolojisidir. Bilgisayarlar arasında bağlantı kurmaya yarayan bu yöntem ile cihazlar için ethernet kartı adı verilen bir donanım ile iletişim kurarlar.
INTERNET

Kendi aralarında bağlantılı ağlar anlamına gelmektedir. 1985 yılında kullanılmaya başlanmıştır. Askeri iletişim sistemi olarak 1960’ların başında projelendirilen internet, ARPANET adı ile hayatımıza girmiştir. İnternet, başlangıç aşamalarında bilgisayar uzmanları, bilim insanları ve kütüphaneciler tarafından kullanılmıştır.
WORLD-WIDE-WEB

1989’da yaygınlaşan, kısaca WWW, birbiriyle bağlantılı, İnternet üzerinde çalışan ve "www" ile başlayan adreslerdeki sayfaların görüntülenmesini ve görüntü, ses ve veri paylaşımı yapmayı sağlayan ağdır.

WORLD WIDE WEB

internet tarihi

internet tarih

Netscape

1994 yılında kurulan Netscape, AOL tarafından geliştirilen tarayıcıların genel adıdır. 28 Aralık 2007 tarihinde sitesinde yaptığı duyuruyla 2008'in Mart ayından itibaren herhangi bir güncellemede bulunmamışlardır.
YAHOO!

1995 yılında Stanford Üniversitesi öğrencileri Jerry Yang ve David Filo tarafından kurulmuş bir portaldır. Kullanıcıların fotoğraf ve video paylaşmasını, birbirlerine e-posta yollamasını sağlar. Aktif 40 milyon kullanıcısı vardır.
amazon.com

Jeff Bezos tarafından 1994 yılında Amerika'nın Seattle şehrinde kurulan amazon.com elektronik ticaretin öncüsüdür. DVD, kitap, oyun, elektronik eşya ve aksesuar satışı yapılmaktadır.

netscape

yahoo

amazon

eBay

3 Eylül 1995 yılında Pierre Omidyar tarafından kurulan eBay, en büyük açık artırma usulü alışveriş sitesidir. eBay'de her ürünün satıcısı farklı olduğundan her sunulan ürünün tanımı ve ödeme şekli değişiktir.
Java

1995 yılında James Gosling tarafından geliştilen Java, açık kodlu, nesneye yönelik, zeminden bağımsız, yüksek verimli, çok işlevli ve adım adım işletilen programlama dilidir. 1995 yılında Sun Microsystems'in çekirdek bileşeni olarak piyasaya sürülmüştür. Birçok uygulamayı ve web sitesini çalıştırmak için gereklidir.
Aol.

America OnLine'ın kısaltmasıdır. ABD'nin ve dünyanın en büyük internet servis sağlayıcısı ve şirketin yasal markasıdır.

ebay

java

internet geçmişi

LYCOS

1994'te Carnegie Mellon üniversitesideki Dr. Michael Mauldini tarafından oluşturulan web portalı ve arama motorudur. 2004'ten beri Güney Koreli Daum Communications'a bağlı olarak faaliyetlerini sürdürmektedir.
Google

1998 yılında Larry Page ve Sergey Brin tarafından, Stanford Üniversitesi'nde kurulmuştur. İnternet arama motoru olarak bilinen Google, çevrimiçi bilgi dağıtımı, reklam ve internet tabanlı pek çok hizmet sunar. Google'ın dünya çapında veri merkezlerinde bir milyondan fazla sunucuda çalışmaktadır
myspace.com
Myspace, Thomas Anderson tarafından California’da kurulmuştur. 100 milyon kullanıcısı olduğu söylenen myspace.com, insanların iletişim kurdukları, yazı, fotoğraf ve video paylaştıkları, eklenti yükleyebildikleri bir sosyal platformdur.

google

lycos

myspace

napster

1999’da Shawn Fanning, John Fanning, and Sean Parker tarafından kurulmuştur. İnternet üzerinden ses ve müzik dosyalarını paylaşma işlevi görmüştür. Çevrimiçi müzik mağazası olarak nitelenen napster 2011 tarihinde durdurulmuştur.
iTunes

Apple şirketi tarafından üretilen, Mac OS X, Windows 2000, Windows XP, Windows Vista ve Windows 8 altında çalışabilen ücretsiz bir film ve müzik oynatıcıdır.
Flickr

Şubat 2004'te Ludicorp tarafından geliştirilmiş ve Mart 2005'te Yahoo tarafından 35 milyon dolara satın alınmıştır. Her gün 4 milyona yakın görsel yüklenir ve 80 Milyon aktif kullanıcısı vardır.

napster

flickr

wordpress

WordPress

2001’de geliştirilen WordPress, GPL lisanslı, PHP ve MySQL kullanılarak yazılmış bir kişisel yayın sistemidir. Blog sistemi olarak bilinir. Ses ve video çalma listeleri, fotoğraf ekleme gibi farklı özellikleri vardır.
Skype

2003’te yayınlanan Skype, internet üzerinden iletişim ve telefon görüşmesi yapılmasını sağlayan bir yazılımdır. Dünyada milyonlarca kişiye internet veya telefonla konuşma imkanı sağlamaktadır.
Facebook

4 Şubat 2004 tarihinde Harvard Üniversitesi öğrencisi Mark Zuckerberg tarafından kurulan Facebook, 1,184 Milyar aktif kullanıcıya sahip bir sosyal paylaşım sitesidir. Facebook, insanların başka insanlarla iletişim kurmasını ve bilgi alışverişinde bulunmasını sağlar.

itunes

skype

facebook

Chrome

Microsoft Windows için geliştirilen Google Chrome, 2 Eylül 2008 tarihinde, 43 farklı dilde kullanıma sunulmuştur. Chrome, aynı zamanda dünyanın en çok tercih edilen ve kullanılan internet tarayıcısıdır.
Firefox

2002 yılında Mozilla Vakfı tarafından geliştirilen Mozilla Firefox ya da kısaca Firefox, özgür bir ağ tarayıcısıdır. Arama motoru olarak farklı eklenti desteğine sahiptir. Ayrıca gizli tarama, koruma ve kurtarma özellikleri bulunur.
Youtube

15 Şubat 2005'te 3 eski PayPal çalışanı tarafından kurulmuş ve Ekim 2006'da Google tarafından satın alınmış bir video paylaşım sitesidir. 800 milyon aktif kullanıcısı bulunur.

google chrome

mozilla firefox

youtube

Twitter

2006 yılında Jack Dorsey tarafından geliştirilen bir sosyal ağ ve mikroblog sitesidir. Kullanıcılara en fazla 140 karakterlik metinler yazma imkânı veren Twitter iletişim ve haberleşme aracı olarak kullanılmaktadır.
Tumblr

David Karp tarafından 2007'de kurulmuş bir sosyal ağ ve mikroblog sitesidir. Yazı, fotoğraf, video, ses gibi farklı paylaşımlara olanak tanır.
Bing

2009 yılında kurulan ve Microsoft tarafından kullanıma sunulan bir arama motorudur. Web sitelerine bağlantı vermenin dışında alt başlıklar halinde bilgiler de listelenmektedir.

twitter

tumblr

bing

Instagram

2010 yılında kurulan ücretsiz fotoğraf paylaşma programıdır. Aktif 150 milyon kullanıcısı bulunmaktadır. Günde 55 milyon fotoğraf paylaşımı yapılır.
Pinterest

“Pin” adı verilen görsel imler oluşturan ve bu Pinleri de “Board” denen görsel koleksiyonlar aracılığıyla sosyal ağlar ile paylaşmayı sağlayan sosyal medya sitesidir. 12 milyon kullanıcısı vardır.
Cloud Computing

Herhangi bir kuruluma gerek olmadan çalışan, web tabanlı uygulamalar ile kullanıcılara yazılım kaynaklarını sunan bir teknolojidir.  Lokal de çalışabilir ve kişiye özel güvenlik ayarları vardır.

instgram

pinterest

cloud computing